Halloween
Halloween jest hucznie obchodzonym świętem popularnym w Ameryce, a także w Szkocji. Silnie zakorzeniona tradycja Halloween na wyspach jest uzasadniona ze względu na genezę tego święta.
Halloween jest hucznie obchodzonym świętem popularnym w Ameryce, a także w Szkocji. Silnie zakorzeniona tradycja Halloween na wyspach jest uzasadniona ze względu na genezę tego święta. To właśnie Szkocja, Irlandia i Anglia są uznawane za kolebkę święta duchów. Halloween wywodzi się z staro – celtyckiej tradycji kultywowanej ponad 2 tysiące lat temu. Celtowie uznawali wigilię 1 listopada za okres kiedy granica pomiędzy światem żywych i umarłych zanika, co umożliwia łatwy kontakt z duchami. Wierzenia celtyckie mówią że, bóg Samhian sprawuje władze nad światem umarłych a w tę noc sprowadza potępione duchy na ziemie aby odkupiły winy za swoje grzechy. Jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie kontaktu z potępioną duszą jest noszenie w ten dzień przeraźliwych strojów oraz dyni ponacinanych na podobieństwo upiorów. Takie stroje pozwolą oszukać demony by myślały że, jesteśmy jednymi z nich i pozostawiły nas w spokoju.
Geneza Halloween
Geneza święta Halloween sięga ponad 2 tysięcy lat wstecz kiedy to dzisiejszą Irlandię, Anglię, Walię, Francję i Szkocję zamieszkiwały plemiona celtyckie. Pochodzenie święta wiąże pogańskim festiwalem Samhain celebrowanym przez Celtów. Wierzono wówczas że, 31 października jest porą magiczną pomiędzy wieczorem kiedy kończy się stary rok i lato i wschodem słońca czyli początkiem zimy i nowego roku. Okres pomiędzy zachodem i wschodem słońca w tym dniu nie należał więc do „nikogo” a granica pomiędzy światem żywych i umarłych zanika. Noc 31 października była więc dla
Celtów czasem nawiedzania ziemi przez złe duchy i nękania ludzi. Składanie ofiar bogowi Samhain miało uchronić ludzi od prześladowań ze strony duchów. Podobnie przebieranie w skóry zwierząt i noszenie ponacinanych dyń mające dać myśleć upiorom że, przebrani to także potępione dusze było uznawane za skuteczny środek ochrony przed demonami. W dniu Halloween gaszono paleniska w celtyckich domach tak żeby żaden duch nie mógł tam trafić. Natomiast celtyccy kapłani druidzi chodzili w tym czasie od domu do domu domagając się jedzenia. Odmowa prośby o jedzenie była równoznaczna z przeklęciem mieszkańców domostwa i narażeniem domu na nękanie ze strony złych duchów. Przebrani Celtowie udawali się z darami na wzgórze gdzie płonął święty ogień. W ognisku były palone zwierzęta ofiarne i dary dla bogów a pogańskie obrzędy trwały do świtu.
Nazwa Halloween pochodzi od angielskiego słowa All hallow Eve, co oznacza w dokładnym tłumaczenie wigilię Wszystkich Świętych czyli przeddzień święta zmarłych. Wielu mylnie kojarzy nazwę Halloween z angielskim słowem „hell” czyli „piekło”. Rozpowszechnienie Halloween w Stanach Zjednoczonych zawdzięczamy właśnie imigrantom ze Szkocji i Irlandii. Warto wspomnieć że Halloween jako święto pogańskie przez długi okres nie było akceptowane przez kościół.
Tradycja Halloween
Dzisiaj do ulubionych tradycji Halloween’owych w Szkocji należą przebieranie się za duchy, organizowanie zabaw i przyjęć dla przebierańców, oglądanie horrorów oraz parady Halloween’owe. Dotychczas straszne święto było obchodzone różnie w zależności od kraju. Obecnie jednak tradycja ta ulega silnej amerykanizacji i jest powiązana z wielkimi akcjami marketingowymi producentów słodyczy zabawek kostiumów itd. Halloween najhuczniej celebrowane jest w Irlandii gdzie dzień 31 października jest świętem narodowym a w Anglii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii oraz w Szkocji pomimo faktu że, nie jest świętem urzędowym cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Halloween zdobywa popularność w różnych częściach świata na różnych kontynentach nawet w Japonii gdzie odbywają się na ulicach największych miast parady przebierańców. Halloween jest traktowane jako okazja do zabawy, dla wielu jest czasem magicznym, pozwala uczynić ponury jesienny okres bardziej przyjemnym, zwraca uwagę na naszych przodków oraz skłania do refleksji nad tematyką przemijania, starości oraz śmierci.
Źródło NaszaSzkocja.net
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.