O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Artykuły

Wicca

Wicca jest neopogańską religią Czarownic.



Wicca jest neopogańską religią Czarownic. Na początek spróbujmy rozszyfrować to słowo. Termin Wicca wywodzi się prawdopodobnie od indoeuropejskiego słowa "weik" od którego pochodzi wiele innych, zawsze związanych z magią, bądź religią słów, np. "wikk" oznacza magię, germańskie "widden" przepowiadać, przewidywać, a staro angielskie "wicce" lub "wicca" mądrą kobietę lub mężczyznę o zdolnościach magicznych. Obecnie jest to nazwa bardzo popularnego, szczególnie w USA, kultu neopogańskiego.

 

Wicca często nazywana jest Czarostwem, Czarownictwem. Te nazwy są polskim odpowiednikiem tego, co w języku angielskim nazywa się Witchcraft. Witchcraft to praktyki Czarownic, ale także ruch, który mimo iż powstał w Anglii w okresie międzywojennym pod wpływem książki Margaret Murray i Geralda Gardnera, można nazwać ruchem prareligijnym, jako że jego korzenie sięgają paleolitu, bowiem czczono wówczas Boga - Łowcę i Boginię Płodności. Wyznawcy Witchcraftu stworzyli legendę, jakoby ich tradycje były prastare i ciągłe. Marion Weinstein, autorka książki "Positive Magic"(Magia pozytywna) pisze, że Czarostwo to właściwie rodzaj starej celtyckiej magii religijnej. Tłumaczone dosłownie z celtyckiego (Wicca Craft) angielskie słowo Witchcraft (witch - czarownica; wiedząca, mądra kobieta; craft - kunszt, rzemiosło) znaczy: "rzemiosło tego, który jest mądry" lub "rzemiosło poświęconego". Weinstein uważa, że termin ten wziął się prawdopodobnie stąd, że Czarownice miały swoje własne kulturowe dziedzictwo i jako nieliczne w europejskiej społeczności umiały czytać i pisać. Niektórzy ludzie nadal nazywają Wicca Rzemiosłem lub Sztuką. Na Wyspach Brytyjskich, gdzie religia ta najszybciej przybrała formy ustabilizowane, często określa się Czarownictwo jako "Starą Religię", która na przestrzeni wieków rozprzestrzeniła się w kilku wariantach w całej Europie i dotarła nawet do Stanów Zjednoczonych.

 

Wicca opiera się na tradycjach przedchrześcijańskich. W odróżnieniu od innych religii nie postrzega bóstwa jako istoty oddalonej. Zarówno Bogini jak i Bóg istnieją w nas i manifestują się w całej naturze. Cale istnienie jest w boskiej proweniencji. Wicca jest religią Czarownic, religią radości, zasadzającą się na więzi z naturą. Duchowymi korzeniami sięga szamanizmu i najwcześniejszych form kultu przyrody. Większość tradycji Wicca ma swoje korzenie w dawnych brytyjskich wierzeniach. Składają się na nie wierzenia Piktów (którzy żyli jeszcze przed narodzeniem się celtyckiej kultury), wczesnych Celtów, a także niektóre wybrane aspekty Druidyzmu Celtów. Wicca amerykańskie wywodzi się z brytyjskiego, a sprowadzone zostało przez angielskich i amerykańskich wtajemniczonych z Gardneriańskiego, Aleksandryjskiego i Celtyckiego Wicca w późnych latach 50-tych XX wieku.

 

Wicca jest religią, która posiada swoje wyznanie wiary, system etyczny i obrzędy. Oznacza obecnie jeden z największych odłamów neopogaństwa na świecie. Liczba wyznawców Wiccanizmu jest trudna do określenia. Jedni szacują, że jest to 5 do 10 tysięcy Czarowników w samej tylko Anglii, zaś w USA blisko dwa razy tyle. Inni natomiast twierdzą, że w samych Stanach Zjednoczonych zarejestrowanych jest około 200000 Wiccan, co stanowi najliczniejszą w kraju grupę wyznaniową po chrześcijaństwie i islamie. Istnieje wiele odmian Wicca, nie tylko grupy ale także szereg osób samotnie praktykujących, co powoduje, że objęcie tego zjawiska w całości graniczy z niemożliwością. Obecnie Wiccanie są aktywni we wszystkich krajach europejskich i w USA, gdzie jest ich najwięcej. Współcześni Wiccanie odwołują się do tak wielu tradycji i mitologii, że nie można jednoznacznie zakwalifikować ich jako jednej religii. Na przykład na Wyspach Brytyjskich przeważają największe tradycje: Wicca Gardneriańska, Aleksandryjska. (jak wygląda każda z nich można przeczytać w Odmianach Wicca).

 

Wiccanie wierzą w Boga i Boginię, którzy są emanacjami męskich i żeńskich cech i sił natury. Jednakże w różnych tradycjach wygląda to trochę inaczej. Ogólnie rzecz biorąc przeznaczeniem Wicca jako kunsztu jest osiągnięcie praktycznych zamierzeń, w psychicznym rozumieniu, dla dobrych, użytecznych i leczniczych celów. Wicca jako religia opiera się na harmonijnej relacji z bóstwem, najwyższą siłą uosabianą przez Boga i Boginię. Większość Wiccan nie używa imion konkretnych bóstw, aby nazwać Starsze Istoty (gdyż tak też bywają określane). Zakłada się, że wszyscy Bogowie są jednym Bogiem, a wszystkie Boginie - jedną Boginią. Bywają oczywiście wyjątki co do tej reguły, a imionami, jakimi posługują się najczęściej Wiccanie, są imiona bogów greckich, rzadziej pogańskich (np. Swarożyc). Codziennością dla jej wyznawców jest oddawanie czci istotom boskim, celebrowanie cyklów ziemi, posługiwanie się magią. Obecnie istnieje dość sporo kowenów na całym świecie. Większość z nich nie podąża ścieżką konkretnej tradycji, korzysta z wielu źródeł, np. książek Cunninghama (szczególnie polecam "Wicca", wyd. Astrum). Warto jednak wspomnieć o konkretnych tradycjach tej religii. Zapraszam zatem do przeczytania Odmian Wicca.

 

Nie tylko kult Bogini i Boga jest charakterystycznym elementem Wicca, ale również idea reinkarnacji, magia, rytualne obchody pełni Księżyca i zjawisk astronomicznych. Pierwsze religie kształtowały się wokół otaczających ludzi sił natury. Człowiek zaczynał je nazywać i czcić. Któż z nas nie słyszał o religiach solarnych (słonecznych) czy lunarnych (księżycowych), które chwaliły te ciała niebieskie. W późniejszych czasach księżyc stał się Boginią zaś słońce Bogiem. Nazywano ich różnie, choć najbardziej popularne były imiona Luna i Helios (starożytność). Wraz z nastaniem epoki średniowiecznej kulty te nazwano pogańskimi. To one królowały, aż do pojawienia się chrześcijaństwa, które wyparło stare religie. Jak się obecnie okazało religie te jednak przetrwały aż do dni dzisiejszych, zmieniając oczywiście nieco swoje oblicza.

 

W związku z bliskim powiązaniem magii i Wicca, religię tę, jak już wcześniej wspomniałam, często nazywano Religią Czarownic, Kunsztem, Sztuką czy Czarostwem. I właśnie przez te fakty nie można dokładnie określić historii Wicca, gdyż wszelkie magiczne działania były tępione przez Inkwizycję, zaś "oficjalna historia" działań Czarownic spisywana przez "oficjalnych kronikarzy", a mianowicie łowców Czarownic i tych wyżej wymienionych. Średniowieczne źródła są zatem tak stronnicze, tak przepełnione inwektywami i dziwacznymi twierdzeniami, że współcześni historycy traktują je z najwyższym niedowierzaniem. Skoro łowcy Czarownic byli obłąkanymi misjonarzami i propagandystami, a ofiarą mógł stać się każdy, kto popadł w polityczną niełaskę, to można wnioskować, że w Europie w ogóle nie było żadnych Czarownic. Jednak trudno przychylić się do tego zbyt ogólnikowego twierdzenia. A to za sprawą Margaret Murray, autorki "The Witch Cult in Western Europe" (Kult czarownic w Europie Zachodniej) z 1921 roku. Ukazanie się tej książki uważa się za bezpośredni impuls, który spowodował większe zainteresowanie "Kultem Czarownic". Murray doszła do wniosku, iż "Kult Czarownic" rzeczywiście istniał i że nie miał on nic wspólnego z kultem Szatana. Twierdziła, że korzenie Czarostwa sięgają pogańskich tradycji paleolitu. Przyglądając się historii Czarostwa bystrym i nie uprzedzonym okiem, dr Murray zidentyfikowała Rogatego Boga jako Cernunnosa lub Pana, tym samym ukazując powiązanie z religiami celtyckimi. Jednak muszę tu zaznaczyć, że wielu naukowców weryfikowało tezy Murray dowodząc, iż ich autorka wyciągała zbyt daleko idące wnioski z niezbyt przystających do siebie faktów, co jednak nie zmienia tego, iż to właśnie dzięki niej zaczęło się odradzać zainteresowanie Czarostwem.

 

A oto jej podstawowe tezy (według opracowania F.Kinga). Murray uważała procesy Czarownic (późne średniowiecze, renesans) za wynik konfliktu pomiędzy chrześcijaństwem a jego zorganizowaną kontrreligią. Murray nazywała ją "kultem Diany", który wywodzi się z przedklasycznych wierzeń o Wielkiej Matce i Boskim Królu. Kult Diany zachował swoją hierarchię religijną aż do XVII wieku. Miał swoje święte miejsca, uroczystości i strukturę trzynastoosobowych kowenów. Nawet niektórzy z królów Anglii byli wyznawcami kultu, np. William Rufus.
Według Kinga Murray czerpała w swojej pracy z pism dziewiętnastowiecznego pisarza różokrzyżowego - Hargrave'a Jenningsa. Murray była z wykształcenia egiptologiem, interesowała się antropologią i religioznawstwem. Temat ten poruszała jeszcze wielokrotnie między innymi w "The god of the wiches" (Bóg czarownic) z 1931 roku.

 

Czarostwo powstało w czasach, kiedy religia, filozofia, nauka, sztuka i magia tworzyły w świadomości człowieka jedno. Może się to pozornie wydać dziwne, ale Czarostwo można rozpatrywać w dwóch aspektach: pogańskim i monoteistycznym. Jest ono monoteistyczne, gdyż opiera się na wierze w Jedną Siłę Życia, Jedną Moc, Jedną Esencję i Jedno Źródło Energii Kosmosu. Jest także pogańskie, ponieważ przyjmuje dwa podstawowe bóstwa: męskie i żeńskie, Boga i Boginię. Co więcej, jest również politeistyczne, ponieważ afirmuje Jedną Moc, jednak przejawiającą się w każdej formie życia - nie tylko ubóstwionej, lecz także w każdym człowieku, zwierzęciu, przejawie życia duchowego czy siłach natury. Interesujące, prawda? Dodam jeszcze, że Wicca nie zakłada istnienia piekła czy nieba. Stara Religia przyjmuje istnienie Świata Niewidzialnego i Świata Formy, nadając obu równą wartość

 

Bóg i Bogini

 

 

Ołtarz przedstawiający Rogatego Boga i Matkę-Boginię, należący do Doreen Valiente, "Matkę Wicca".

 

Dla większości wikan Bóg i Bogini są wzajemnie uzupełniającymi się biegunami wszechświata i w tym względzie były porównywane do taoistycznego konceptuyin i yang. Jako takie są często interpretowane jako "ucieleśnienia mocy życiowej przejawiającej się w przyrodzie", zaś niektórzy wikanie postrzegają je jako symboliczne polaryzacje, a inni, jako niezależne od siebie byty. Oba bóstwa mają symboliczne powiązania - Bogini łączona jest z Ziemią (np. Matka Ziemia) lub z Księżycem, zaś Bóg ze Słońcem.

 

Tradycyjnie Rogaty Bóg jest łączony z naturą, przyrodą, seksualnością, łowami i cyklem życia. Rogaty Bóg jest obdarzany wieloma imionami w zależności od kultury - Cernunnos, Pan, Atho lub Karnayna. Chociaż figura ta nie jest równoważna zchrześcijańską figurą Szatana, złego ducha, całkowicie oddanego złu, niewielka grupa wikan, w odpowiedzi na europejskie procesy o czary nazywa go imionami upadłego anioła - Diabłem lub Lucyferem (z łaciny "niosący światło"). Inni znowuż postrzegają go jako Zielonego Człowieka, folklorystyczną figurę europejskiej sztuki i architektury, powiązaną ze światem naturalnym. Rogaty Bóg jest postrzegany również jako bóstwo solarne, zwłaszcza podczas obchodzenia święta równonocy letni Litha (w słowiańskiej tradycji zwanej Nocą Kupały). Innym obrazem bóstwa jest Dębowy Król (władający wiosną i latem) lub Król Ostrokrzewu (władający jesienią i zimą).

 

 

Rzeźba Rogatego Boga w Museum of Witchcraft w Boscastle, Kornwalia.

 

Bogini jest zwykle łączona z triadą - dziewica, matka i starucha, każda o innych powiązaniach - dziewictwem, płodnością i wiedzą., folklorystyczną figurą europejskiej sztuki i architektury, powiązaną ze światem naturalnym. Często jest obrazowana jako bóstwo lunarne, co łączy ją z postacią mitologicznej Diany. Niektórzy wikanie od lat 70-ych postrzegają Boginię jako ważniejszą z pary, zawierającą i poczynającą wszystko. W tej koncepcji Rogaty jest postrzegany jako iskra życia w niej, jednocześnie kochanek i dziecko, co jest odzwierciedlane w strukturze tradycyjnego kowenu. W wicca dianicznej Bogini jest jedyną istotą, jednakże ta koncepcja jest krytykowana przez tradycje egalitarne.

 

 

Symbol Potrojnej Bogini - rosnący, pełny i malejący księżyc

 

Koncepcja religii czczącej Rogatego Boga, towarzysza Bogini została stworzona przez egiptolożkę Margaret Murray w latach 20-ych XX wieku. Wierzyła, na podstawie własnych przemyśleń dotyczących procesów o czary w Europie, iż oba bóstwa, zwłaszcza Rogaty Bóg, były czczone przez różnorakie wiedźmie kulty od momentu pojawienia się presji przymusowego przechodzenia na chrześcijaństwo. Mimo zdyskredytowania tej teorii, Gerald Gardner był jej zwolennikiem wierząc, że Wicca jest kontynuacją historycznych kultów wiedźm, zaś Bogini oraz Rogaty Bóg są starożytnymi bóstwami wysp brytyjskich. Współcześni badacze odrzucają tę hipotezę, mimo, że w czasach starożytności i wczesnego średniowiecza istniało wiele kultów rogatych bóstw i bogiń.

 

Panteizm, Politeizm i Animizm

 

Wielu wikan wierzy, iż Bóg i Bogini są tylko aspektami tej samej istoty, postrzeganej jako panteistyczne bóstwo, zawierającej w sobie wszystkie elementy wszechświata. W swoich pismach, Gardner odwoływał się do idei pierwszego poruszyciela, pozostającego poza możliwościami poznania, jednakże w tradycjach rytualnych tego odłamu (Wicca gardneriańskie) nazywa się tę istotę Dryghten, co w języku staroangielskim oznaczało "pan". Inni wikanie przez kolejne lata nadawali jej kolejne imiona - Scott Cunningham nazywał ją "Jedynym".

 

Prócz koncepcji panteizmu i dualizmu, wielu wikan akceptuje podejście politeistyczne, wierząc w istnienie innych bóstw. Niektórzy podzielają pogląd okultysty Diona Fortune'a, iż "wszyscy bogowie są jednym bogiem, zaś wszystkie boginie są jedną boginią" to jest - wszyscy bogowie i boginie wszystkich kultur są aspektami nadnaturalnego Boga i Bogini. Mając to na uwadze, niektórzy wikanie postrzegają germańską Ēostre, hinduską Kali oraz chrześcijańską Marię jako manifestację nadrzędnej Bogini, zaś celtyckiego Cernunnosa, starogreckiego Dionizosa oraz judeo-chrześcijańskiego Jahwe jako aspekty jednego archetypicznego Boga. Bardziej restrykcyjne podejście politeistyczne przyjmuje, że bóstwa są oddzielnymi bytami, decydującymi o samych sobie. Wikańscy pisarze Janet Farrar i Gavin Bone postulowali, iż Wicca staje się bardziej politeistyczna wraz upływającymi latami, przyjmując tradycyjny ogląd pogański..

 

Niektórzy wikanie postrzegają bóstwa nie jako byty, a metaforyczne archetypy lub formy myślowe, co technicznie rzecz ujmując, pozwala im być ateistami. Pogląd ten jest popierany przez wielką kapłankę Vivianne Crowley, psycholożkę z zawodu, postrzegającą bóstwa jako archetypy jungowskie istniejące w podświadomości, a wywoływane przez rytuał. "Bogini i Bóg manifestują się nam w snach i wizjach", było jej przekonaniem.

 

Powyższe koncepcje dotyczące bóstw - dualizm, politeizm, panteizm - mogą wydawać się radykalnie od siebie odmienne, jednakże nie są wzajemnie wkluczające: niektórzy wikanie uznają zmienne pojmowanie natury tych istot za dobroczynne duchowo i praktyczne magicznie.

 

Wicca jest, w swej esencji, religjią immanentną - dla niektórych wikan takie postrzeganie zawiera w sobie elementy animizmu. Centralnym wierzeniem Wicca jest przekonanie, że Bogini i Bóg (lub bogini i bogowie) są w stanie oddziaływać poprzez ciała kapłanów i kapłanek, w trakcie rytuałów - ściągania księżyca lub słońca.

 

Zasady Wiccan :

 

Nie każdy Wiccanin podpisze się pod tym co napisane jest poniżej, ale ogólnie można powiedzieć, że punkty te są reprezentatywne.

 

1. Boski Duch obecny jest we wszystkich stworzeniach i rzeczach : ludziach, zwierzętach, roślinach, kamieniach...
2. Najwyższa siła tworząca przejawia się zarówno na sposób żeński jak i męski; dlatego z reguły symbolizuje to Bogini i Bóg.
3. W niektórych Covenach [Społecznościach], oboje czczeni są na równi. W innych, Bogini dane jest pierwszeństwo lub nawet uwielbienie bez odniesienia się do Boga.
4. Wszystkie Boginie i wszyscy Bogowie są przejawem Bogini i Boga. Najbardziej popularnym tego przejawem w Wicca są : Trojaka Bogini Księżyca (Dziewica, Matka i Staruszka) i Rogaty Bóg śmierci i odrodzenia.
5. Reinkarnacja i karma to ważne pojęcia. Po śmierci człowiek przechodzi w stan spoczynku i "namysłu" i wybiera ostatecznie gdzie i kiedy ona/on się odrodzi. 

6. Magia praktykowana jest dla dobrych celów, rozwoju duchowego, leczenia, pomocy- porady, bezpieczeństwa, etc.
7. Rytuały zazwyczaj są odprawiane na zewnątrz kiedy jest to możliwe, w czasie Nowiu i Pełni Księżyca i w czasie ósmych świąt Sabatu, które wyznaczają upływ pór roku.
8. Magia i uroczystości są obchodzone w małych grupach, z reguły od 3 do 13 osób, nazywanych Covenami. Są fundamentalnie autonomiczne, nie ma głównego kościoła czy hierarchii.
9. Nie ma świętej księgo czy proroka, równoznacznych z Biblią, Jezusem czy Mahomet. Jednostki mają dostęp do boskości, nie jest wymagany pośrednik. Każdy wtajemniczony jest traktowany jako kapłan/kapłanka.
10. Główną etyką jest "Nie wyrządzaj krzywdy, postępuj zgodnie ze sobą". Jakąkolwiek energię posyłasz na zewnątrz, powraca do Ciebie potrojona, dlatego roztropnie jest być miłym dla innych.
11. Powinniśmy żyć w harmonii z Ziemią i Naturą i nie wyzyskiwać ich.
12. Mimo że, Wicca jest ważną, duchową ścieżką, nie jest jedyną. Nie ma rekrutacji, ludzie powinni mieć wolni w wyborze ścieżki, która najbardziej odpowiada ich potrzebom.
13. Pojęcie grzechu pierworodnego, poświęcenia, zbawienia, boskości Jezusa, grzesznego seksu, Sądu, Nieba i Piekła, oczernianie kobiet, wskrzeszenie ciała oraz Biblia jako duchowe objawienie, nie są częścią Wicca. Ani także Satanizm, Czarna Msza, bezczeszczenie cmentarzy, ofiary ze zwierząt, etc. 

 

Święta wiccan:

 

Wiccanie posiadają swoje własne święta. Podzielić je można na Sabaty i Esbaty.

 

Esbaty są to pełnie księżyca, kiedy to Bogini osiąga szczyt mocy i lśni najbardziej, są także porą magii, gdyż wtedy jej moc jest najpotężniejsza. Jest ich 13 w roku.

 

Sabaty natomiast to święta słoneczne i jest ich 8. Cztery z nich wyznaczają stare pogańskie święta, natomiast cztery następne to równonoce i przesilenia. Są to kolejno: Yule (21 grudnia), Imbolc (2 lutego), Ostara (21 marca), Beltane (30 kwietnia), Letnie przesilenie (21 czerwca), Lunghnasadh (1 sierpnia), Mabon (21 września) i Samhain (31 pażdziernika). Każdy z Sabatów posiada własną tradycje i sposób jego obchodzenia. Wiele z nich przeniknęło do naszego życia codziennego. Przykład - ubieranie choinki, które pochodzi od starego pogańskiego święta Yule, gdzie prezenty wieszane na małym drzewku miały być podarkami dla bogów.

 

 

Święto YULE (obchodzone 21 Grudnia)

 

Ołtarz jest przystrojony w gałązki roślin zawsze zielonych takich jak sosna, rozmaryn, laur, jałowiec i cedr, i takie same mogą być wyłożone by zaznaczyć Krąg Kamieni. Wysuszone gałązki mogą być także położone na ołtarzu. Kociołek, spoczywający na ołtarzu na ognioodpornym podłożu (lub położony przed nim jeśli jest zbyt duży), powinien być napełniony łatwopalnym płynem (alkohol), lub czerwona świeca może być położony wewnątrz niego. W rytuałach na otwartej przestrzeni, rozpala się ogień wewnątrz kotła by był zapalony podczas rytuału. Ustrój ołtarz, rozpal świece i kadzidła, i uformuj Krąg Kamieni. Recytuj Błogosławiące Śpiewy. Wezwij Boginię i Boga. Stań przed kotłem i spójrz wewnątrz. Wypowiedz te lub podobne słowa:



Nie smucę się,
wszelako świat jest pogrążony w śnie.
Nie smucę się,
wszelako lodowe wichry biją.
Nie smucę się,
wszelako śnieg pada twardo i głęboko.
Nie smucę się,
to również niebawem stanie się przeszłością.

 

Zapal kocioł (lub świece), używając długich zapałek lub zapalaczy. Gdy płomień (płomienie) przejdzie, powiedz:



Zapalam ten ogień ku Twej czci,
Matko Boginio
Tworzysz życie z śmierci;
ciepło z zimna;
Słońce ożywa ponownie;
czas światła nastaje.
Witaj,
wiecznie powracający Bogu Słońca!
Święta Matko Wszystkiego!

 

Okrąż ołtarz i kocioł powoli, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, obserwując płomienie.
Wymawiaj następującą pieśń od czasu do czasu:



Gdy koło się obraca; moc płonie.

 

Medytuj nad Słońcem, nad ukrytymi energiami spoczywającymi bezczynnie podczas zimy, nie tylko w Ziemi lecz także w nas samych.
Myśl o narodzinach nie jako o początku życia, lecz jako o jego kontynuacji.
Witamy powrót Boga.
Potem czas kończyć i stań ponownie przed ołtarzem i płonącym kotłem. Powiedz:



Wielki Bogu Słońca,
Witam Twój powrót.
Niechaj Twój blask rozjaśni Boginię;
niechaj Twój blask rozjaśni Ziemię,
rozsiane nasiona i zapłodni lądy.
Wszystkie błogosławieństwa dla Ciebie,
odrodzony Jedyny Słońca !



Prace magią, jeśli konieczne, niechaj towarzyszą Świętowaniu Naturalnej Biesiady.
Krąg jest zwolniony.


 

TRADYCJE zw. z świętem YULE

 

Tradycyjnym zwyczajem obchodów święta Yule jest tworzenie tzw. drzewka Yule. Może to być żywe, doniczkowe drzewo które może być później zasadzone w ziemi, lub ścięte. Wybór należy do ciebie. Stosowne Pogańskie ozdoby są zabawnie łatwe do zrobienia, od ciągów wysuszonych różyczek i cynamonowych patyczków (lub prażynek kukurydzianych [popcorn] i żurawin) na wianki, do woreczków pachnących przypraw które są zawieszane na gałęziach. Kryształy kwarcu będące osadzone lśniącym drutem i zawieszone pod zamaszystymi gałęziami by przypominały sople lodu.
Jabłka, pomarańcze i cytryny zawieszone pod gałęziami są uderzająco piękne, naturalnymi ozdobami i były powszechnością w pradawnych czasach.
Bardzo przyjemny jest zwyczaj oświetlania/rozjaśniania balu Yule. Jest to widokowe przedstawienie odradzania się Boga w świętym ogniu Matki Bogini. Jeśli zdecydujesz się coś spalić, wybierz odpowiednio długie (tradycyjnie z dębu lub świerku).
Wystrugaj lub nakreśl figurę Słońca (taką jak promienisty dysk) lub Boga (a rogaty krąg lub figurka mężczyzny) w tym, z Boline, i ustaw to zapalone w palenisku w zmierzchu Yule. Gdy polano płonie, wyobrażaj sobie Słońce świecące wewnątrz tego i spodziewaj się nadejścia cieplejszych dni.
Również wobec jedzenia, orzechów, owoców takich jak jabłka i gruszki, ciastka namoczone w jabłeczniku, i (dla nie-wegetarian) wieprzowina są tradycyjnym jadłem. Także i hibiskus lub imbirowa herbata są dobre jako napoje dla Naturalnej Biesiady lub Ucztowania Yule.

 

Święto IMBOLC (obchodzone 2 Lutego)

 

Symbol pory roku, podobnie jak przedstawiające płatki śniegu, białych kwiatów, lub być może jakiś śnieg w krystalicznym pojemniku może być położony na ołtarzu. Pomarańczowa świeca namaszczony piżmem, cynamonem, balsamicznymi wonnościami lub olejkiem rozmarynowym, i oświetlony, może byc także oświetlony. Śnieg może być stajały i używany jako woda podczas zakreślania kręgu. Ustrój ołtarz, zapal świece i kadzielnice, i zakreśl Kamienny Krąg. Recytuj Błogosławiące Śpiewy. Przywołaj Boginię i Boga. Powiedz słowa podobne do następujących:



"To jest czas uroczystości pochodni,
gdy każda lampa żarzy się i promieniuje
by przywitać odrodzenie się Boga.
Czczę Boginię,
czczę Boga;
cała Ziemia czci
Pod osłoną snu."


Zaświeć pomarańczowe świece z czerwonej świecy na ołtarzu (lub w Południowym punkcie kręgu).
Powoli obchodź krąg zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, skierowana świecą przed tobą.
Wypowiedz te lub podobne słowa:



"Wszystkie lądy pochłonięte przez zimę.
Powietrze jest mroźne i mróz objął Ziemię.
Lecz Pan Słońca,
Jedyny Rogacz zwierząt i dzikich miejsc,
niewidocznie nam został odrodzony w łaskawej Matce Bogini,
Pani wszelkiej urodzajności.
Wychwalany Wielki Boże!
Wychwalany i witany!"

 

Zatrzymaj się przed ołtarzem, trzymając wysoko świecę. Spójrz na jej płomienie. Wyobrażaj sobie twe życie rozkwitające twórczością, z odnowioną energią i siłą. Jeśli potrzebujesz spojrzeć w przyszłość lub przeszłość (powróżyć), teraz jest idealny czas na to. Prace magią, jeśli konieczne, niechaj towarzyszą. Obchodź Naturalną Biesiadę. Krąg jest zwolniony.

 

TRADYCJE zw. z świętem Imbolc

 

Jedną z tradycyjnych czynności odnoszących się do święta Imbolc, jest to by po zachodzie słońca lub tuż po rytuale, zapalić wszystkie lampy w domu - choćby tylko na kilka chwil. Lub też, zapalić świece w każdym pokoju dla uczczenia odrodzin Słońca. Zamiennie, możesz zapalić lampę naftową z czerwonym kloszemi położyć to w widocznej części domu lub na oknie. Jeśli śnieg leży na dworze na zewnątrz, pochodź w nim na chwilę, przyzywając ciepło lata. Z twą rzutującą(wskazującą) ręką, wyznacz obraz Słońca na śniegu. Do jadła przeznaczonego do spożycia w tym dniu włącz także produkty mleczne, ponieważ Imbolc oznacza święto narodzin młodego pokolenia. Kwaśne, kremowe potrawy są znakomite.
Ostre i mięsne jadło dla uczczenia Słońca jest również odpowiednie. Słodkości i wszystkie potrawy zrobione z pieprzem, cebulą, porem, szalotką, czosnkiem lub szczypiorkiem są odpowiednie. Korzenne wina i potrawy zawierające rodzynki - wszystkie jadło symbolizujące Słońce - są także tradycyjne.

 

Święto OSTARA (obchodzone 21 Marca)

 

Kwiaty powinny być rozłożone na ołtarzu, położone wokoło kręgu oraz rozsypane na ziemi. Kocioł może być napełniony źródlaną wodą i kwiatami, i pączkami i kwitnącymi kwiatami może być używany jak studnia. Małe doniczkowe rośliny powinny być położone na ołtarzu.
Ustrój ołtarz, zapal świece i kadzidełka, i zakreśl Kamienny Krąg. Recytuj Błogosławiące Śpiewy.
Przywołaj Boginię i Boga prosząc ich dowolnymi słowami. Stań przed ołtarzem i wpatrując się w rośliny powiedz:



"O Wielka Bogini,
oswobodziłaś się z lodowatego więzienia zimy.
Teraz wszystko rozzieleniało,
Gdy zapach kwiatów unosi się na wietrzyku.
To zapoczątkowanie.
Życie odnawia się przez Twą magię,
Boginio Ziemi.
Bóg nasila się i wznosi,
gorliwie w Jego młodości,
i rozsadzany zapowiedzią lata."
Dotknij rośliny.

 

Przyłącz się w jej energię i czuj to, całą naturę. Wędruj wewnątrz jej naci i łodygi przenikając je twą wizualizacją - od środka twej świadomości na wskroś twych rąk i palców i wprost do samej rośliny. Odkryj jej odmienną naturę; wyczuj cudowne procesy życiowe pracujące w niej. Po czasie, ciągle dotykając roślinę, powiedz:



"Przychodzę Ziemio w przyjaźni,
nie w opanowaniu.
Matko Boginio i Ojcze Boże,
Zaszczepcie w mnie poprzez tę roślinę serdeczność dla wszelkiego życia.
Nauczcie mnie odkrywania Ziemi i wszystkich jej skarbów.
Niechaj nigdy nie zapomnę."

 

Medytuj nad zmianami pór roku. Poczuj rozkwitanie energii wokoło ciebie w Ziemi. Prace magią, jeśli konieczne, niechaj temu towarzyszą.
Obchodź Naturalną Biesiadę. Krąg jest zwolniony.

 

TRADYCJE zw. z świętem Ostara

 

Idź na pola i losowo zbieraj dzikie kwiaty [Dziękując kwiatom za ich poświęcenie nim je zerwiesz, używając zbioru formuł które możesz znaleść w "An Herbal Grimoire" dowolnie w tej Księdze Cieni]. Lub zakup jakieś w kwiaciarni, biorąc jeden lub dwa z tych [kwiatów] które szczególnie przemawiają do ciebie. Później przynieś je do domu i przepowiedz ich magiczne znaczenie używając ksiąg, twej własnej intuicji, wahadełka lub innymi sposobami.
Kwiaty które wybrałaś odsłaniają twój wewnętrzny nastrój i emocje. To ważne w tym czasie odnowy życia by zaplanować przechadzkę (lub spacer) przez ogrody, park, zagajniki, lasy i innych zielone miejsca. Nie to jest proste i zwyczajne, i powinnaś nie mieć innych zadań w tym czasie na głowie, a i zarazem nie jest to rytunową czynnością lecz wyprawą by zrozumieć wartość przyrody. Uczyń swą przechadzkę uroczystym obchodem, rytuałem dla samej natury.



Pozostałe tradycyjne czynności zawierają sadzenie nasion, prace nad magicznymi ogrodami i praktykowanie wszystkich form prac z użyciem roślin - magicznej, medycznej, kosmetyki, kulinarnej i artystycznej. Jadło odpowiednie w tym dniu (dostosowywanie twego pożywienia z porą roku jest znakomitą drogą zestrajania się z naturą) włączając w to pochodzące z nasion, takie jak słonecznik, dynia i nasiona sezamu. Kiełki są również stosowne, bowiem są to ulistnione, zielone warzywa.



Kwieciste potrawy podobne jak faszerowane nasturcje lub goździkowe herbatniki także znajdą tutaj swe miejsce. [Poszukaj książki o przygotowywaniu dań i potraw z roślin lub zrób proste pikatne herbatniki. Lody z różanymi mrożonkami i obłożone z świeżymi płatkami goździków na każdym herbatniku. Faszerowane rozkwitające nasturcje z kompozycją złożoną z serowego kremu, siekane orzechy, szczypiorek i rukiew wodna.]

 

Święto BELTANE [BELTAINE] (obchodzone 30 Kwietnia)

 

Jeśli jest to możliwe, obchodź Beltane w lesie lub w pobliżu rosnącego drzewa, jeśli niemożliwe, przynieś małe drzewko wewnątrz kręgu, zalecane jest by było ścięte; może być dowolnego typu. Stwórz mały znak lub maskotkę by uczcić zaślubiny Bogini i Boga do zawieszenia na drzewie. Możesz zrobić kilka jeśli masz ochotę. Owymi dowodami przyjaźni mogą być torebki wypełnione pachnącymi kwiatami, ciągi koralików, rzeźby, kwieciste łańcuchy - cokolwiek twe zdolności i wyobraźnia potrafią wyczarować. Ustrój ołtarz, zapal świece i kadzidła, i zakreśl Krąg Kamieni. Recytuj Błogosławiące Śpiewy. Przywołaj Boginię i Boga. Stań przed ołtarzem i powiedz, z podniesioną różdżką:



"O Matko Boginio,
Królowo nocy i Ziemi;
O Ojcze Boże,
Królu dnia i lasów,
Obchodzę Wasze zjednoczenie również przyroda weseli się
w rozhukanym błysku barw i życia.
Przyjmicie mój podarunek,
Matko Boginio i Ojcze Boże,
dla uczczenia Waszego zjednoczenia."



Połóż dowód(y) przyjaźni na drzewie.

Dotknij rośliny.



"Z Waszych godów powstaje źródło przedniego nowego życia;
hojność żywych stworzeń pokryjących lądy,
i wiatry będą dąć czysto i miło.
O Jedyni Pradawni,
Ucztuję z Wami!"



Prace magią, jeśli konieczne, niechaj temu towarzyszą.
Ucztuj Naturalną Biesiadę.
Krąg jest zwolniony.

 

TRADYCJE zw. z świętem Belatane (Beltaine)

 

Tkanie i wyplatanie są tradycjną sztuką w tym czasie roku, bowiem łączenie wspólnie dwóch materiałów by uformować trzeci jest w duchu Beltane.
Jadło tradycyjnie pochodzi z nabiału, i dania takie jak polewa nagietkowa (zobacz przepisy - jadło) i lody waniliowe także są odpowiednie.
Owsiankowe ciasteczka są także stosowne.

 

Święto MIDSUMMER [ŚródLecie] (obchodzone 21 Czerwca)

 

Przed tym obrzędem, zrób mały płócienny woreczek zapełnioną ziołami takimi jak lawenda, rumianek, Ziele Św. Jana [dziurawiec], werbena, lub dowolne z Śródletnich ziół wykazanych w "An Herbal Grimoire." Duchowo pogrzeb wszystkie twe kłopoty, problemy, trudy, smutki i cierpienia, w tej prośbie którą tworzysz. Zwiąż to zamykając czerwoną tasiemką. Połóż to na ołtarzu by używać podczas rytuału. Kocioł powinien także być tam lub w pobliżu. Również jeśli używasz świec by wyznaczyć sfery, czerwona świeca w oprawce powinna być także na ołtarzu. Dla rytuałów obchodzonych na zewnątrz, zapal ogień - choćby mały - i upuść sakiewkę do niego. Ustrój ołtarz, zapal świece i kadzidła, i wyznacz Krąg Kamieni. Recytuj Błogosławiące Śpiewy. Przywołaj Boginię i Boga prosząc ich dowolnymi słowami. Stań przed ołtarzem i powiedz, z uniesioną różdżką:



"Obchodzę świętowanie południa lata z mistycznymi obrzędami.
O Wielka Bogini i Boże,
cała przyroda drży z Waszą energią
Ziemia skąpana w cieple i życiu.
Teraz jest czas zapominania minionych trosk i nieszczęść;
O ogniste Słońce,
wypalaj precz nieużytki,
boleśnie,
ku ich zgubie,
w Waszej wszechpotężnej mocy.
Oczyść mnie!
Oczyść mnie!
Oczyść mnie!"



Połóż różdżkę na ołtarzu.

pietras1987 25.07.2025 17:44 401 wyświetleń 0 komentarzy 0 ocena Drukuj

0 komentarzy

Pozostaw komentarz

Zaloguj się, aby napisać komentarz.
  • Żadne komentarze nie zostały dodane.


Ocena zawartości jest dostępna tylko dla zarejestrowanych użytkowników.
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.
Niesamowite! (0)0 %
Bardzo dobre (0)0 %
Dobre (0)0 %
Średnie (0)0 %
Słabe (0)0 %
Zaloguj
Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.
Zapomniałeś/aś hasła?

Ostatnio Widziani
· Matys15 tygodni
· pietras198783 tygodni
· hanah3089 tygodni
· Legion178 tygodni
· MAXIMUS190 tygodni
· Szakal2406239 tygodni
· knt77273 tygodni
· mateusz69p317 tygodni
· Tester335 tygodni
· AnthonyCug341 tygodni

Zarejestrowanych: 3,977
Gości online: 1
Najnowszy użytkownik:
AnthonyCug