Centralia
W 1962 roku, jak co roku, burmistrz wezwał ochotniczą straż pożarną do zajęcia się wysypiskiem śmieci, które znajdowało się niedaleko starej i nieczynnej kopalni.
Zastraszacze
W 1962 roku, jak co roku, burmistrz wezwał ochotniczą straż pożarną do zajęcia się wysypiskiem śmieci, które znajdowało się niedaleko starej i nieczynnej kopalni. Strażacy, jak co roku, podpalili śmieci, odczekali trochę, po czym zabrali się za gaszenie... i wydawało im się, że zgasili ogień. Jednak przez kilka kolejnych dni tliły się dolne warstwy śmieci i żar trafił przez otwór w ziemi do kopalni... nikt nie wiedział że zaczął się wielki podziemny pożar, który na zawsze zmieni miasto. Przez całe lata 60 i 70 nie udawało sie go ugasić. Jednak dopiero od 1979 roku mieszkańcy zaczęli uświadamiać sobie powagę swojej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
Po uzupełnieniu zapasów paliwa, właściciel stacji benzynowej, sprawdził temperaturę w zbiorniku... wynosiła 78 stopni Celsjusza! Zapadały się drogi, domy, ulice, a ziemia była gorąca. W przypadkowych miejscach otwierały się kratery. Sceny jak z horroru, ale to działo się tam naprawdę! W 1981 roku do takiego wyłomu, który nagle otworzył się na podwórku wpadł 12 letni chłopiec. Dopiero wtedy rząd amerykański rozpoczął program pomocy i przesiedlania mieszkańców z Centralii do innej miejscowości.
Liczba mieszkańców przed katastrofą wynosiła 2 761 osób, obecnie mieszka tam ich jedynie dziewięć. W roku 1981 ludność miasta wynosiła jeszcze 1000 osób. Jest to obecnie miejscowość w Pensylwanii o najmniejszej liczbie ludności. Temperatura ziemi osiąga miejscami 400 Celsjusza! Wszędzie są ostrzeżenia, o tym, że w każdej chwili w dowolnym miejscu może się zapaść ziemia. Opuszczone miasto przypomina trochę ukraińskie Prypeć, znajdujące się kilka kilometrów od Czarnobyla. Tak samo opuszczone domy, kościoły, sklepy, ratusz. Naukowcy szacują, że zapas węgla wystarczy na utrzymanie ognia przez następne 250 lat! Ogień płonie do dziś pod powierzchnią wielu akrów i stale się rozrasta. Na przestrzeni kilku mil znajduje się tyle węgla, że pożar może trwać nawet kolejne 250 lat. Na walkę z ogniem przeznaczono do tej pory ok. 7 mln USD. Dwie kopalnie zostały zalane wodą, jednakże ponownie wydobycie było niemożliwe. W skład Centralii wchodziła wioska Ashland oraz Byrnesville. Ta druga została doszczętnie strawiona przez ogień. Centralia była inspiracją dla opuszczonego miasta Silent Hill, miejsca akcji gry video oraz filmu o tym samym tytule.
Źródło: Wikipedia i JoeMonster.org
Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się by zagłosować.